Zase to vysvědčení

„Pomoci dítěti ulehčit dospívání a mít na něj pozitivní vliv,“ taková je úloha rodiče u preteenagerů a teenagerů podle profesora Alana Kazdina z Yale. Den, kdy dítě přináší domů vysvědčení je přesně takovým dnem, kdy děti potřebují pozitivní pozornost, péči a podporu rodičů.

V Česku děti obvykle dostávají na vysvědčení za jednotlivé předměty známky. Ty hodnotí výsledky z jednotlivých předmětů za posledních 4,5 až 5 měsíců. Většinou se jedná o kombinaci výsledků testů, ústního zkoušení a případně nějaké domácí práce nebo práce v hodině. Někteří učitelé pak používají pětku jako trest, třeba za zapomenutý domácí úkol, ale nemají motivující nástroje, které tyto tresty vyvažují. Někteří učitelé jsou féroví a zásadoví, jiní se dokáží na dítěti „povozit“.

Známka na vysvědčení je nefér v tom, že nehodnotí individuální úsilí žáka. Kolik překážek musel překonat, kolik hodin věnoval učivu, jestli učivo skutečně ovládá, nebo je jen dobrý v opisování. Někdo má známku vydřenou, někdo se na tu samou ani nemusel učit. České školství si mnohdy také nevšímá toho, zda žák probrané látce vůbec rozumí a umí ji použít v praxi. Na druhou stranu, stejně jako v běžném dospělém životě, i zde jde o výsledek.

Děti ale nejsou dospělí. Mnoho dětí, hlavně po COVIDu, trpí úzkostmi. Často právě před testy. Úzkost nám znemožňuje podat náš nejlepší výkon, dětem ještě víc. Dítě, které trpí úzkostmi nepotřebuje pomoct s matematikou nebo fyzikou, potřebuje pomoct s úzkostmi. Dítě, které ztratilo sebedůvěru a po špatné známce trpí sebekritikou, nepotřebuje další kritiku, potřebuje podpořit. Řada dětí také trpí psychickými problémy, které jim pak narušují spánek. Dítě, které nespí, je nepozorné, nezapamatuje si naučenou látku a je ještě více úzkostné. Dítě, které je apatické a „kašle“ na školu, není hloupé ani líné, ale má nějaký problém, který potřebuje pomoct vyřešit dřív, než naroste do gigantických rozměrů. Málokteré dítě ale potřebuje další kritiku a vztek rodičů. „Pomoci dítěti ulehčit dospívání a mít na něj pozitivní vliv,“ to je to, oč tu zejména dnes běží.

Více o bezpodmínečné lásce a přijetí se také dozvíte v aktuálním díle našeho podcastu na 13 hříchů rodičovství – Jak z toho ven, nebo na www.13hrichurodicovstvi.cz.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s